Stempel do czyszczenia matryc

Instrukcja użytkowania stempla do czyszczenia matryc i optyki sprzętu fotograficznego

W poniższym filmie przedstawiono kilka ważnych aspektów dotyczących prawidłowego użytkowania żelowego stempla do czyszczenia matryc i optyki fotograficznej (SCK-1).

Po pierwsze w filmie zobaczycie, jak wygląda produkt oferowany w moim sklepie, co wchodzi w skład zestawu oraz odpowiem na najczęstsze pytania zadawane przez różnych użytkowników forów fotograficznych.

Zapraszam zatem do obejrzenia filmu oraz lektury poniższego artykułu zanim przystąpicie do użytkowania stempla na własnej matrycy aparatu cyfrowego.

UWAGI: Wyklucza się odpowiedzialność za uszkodzenia czyszczonego sprzętu w przypadku niewłaściwego użytkowania produktu. Proszę uważnie obejrzeć film i postępować według instrukcji.

 

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej poruszane kwestie dotyczące stempla SCK-1:

 1. Jaka jest trwałość żelowej głowicy stempla SCK-1?

  Wszystko zależy od częstotliwości używania oraz ilości aparatów, w których będzie wykorzystywany stempel. Jeśli jesteś profesjonalnym fotografem i będziesz korzystał ze stempla przed każdą sesją, trwałość wyniesie przypuszczalnie 5-6 miesięcy. W przypadku normalnego okazjonalnego użytkowania trwałość żelu w głowicy stempla wynosi 1-2 lat.

 2. Czy stempel czyści również plamy z oleju na matrycy?

  Tak, czyści, o ile plamki oleju są w miarę świeże. Jeśli olej zdążył się już zestarzeć na matrycy i plamka jest twarda, usunięcie śladu z matrycy będzie wymagało porządnego czyszczenia na mokro (np. szpatułki eyelead SCS-1, 2 lub 3 w zależności od matrycy). Po usunięciu trwałych zabrudzeń matrycy, czy we własnym zakresie, czy też w serwisie fotograficznym, stempel będzie funkcjonował prawidłowo do czyszczenia typowych zabrudzeń tj. kurz i świeże plamy z oleju.

 3. Co zrobić po wykorzystaniu dołączonego do zestawu papieru woskowego?

  Dołączone do zestawu papierki woskowe służą do oczyszczania żelowej głowicy stempla (10 szt.). Przy normalnym korzystaniu z produktu 1 papierek wystarcza na ok. 5-10 czyszczeń matrycy. Po zużyciu papierków można złożyć zamówienie na pakiet uzupełniający i dalej korzystać ze stempla.

 4. Czy po zużyciu papierków woskowych można oczyścić głowicę stempla za pomocą wody lub innych środków chemicznych?

  Absolutnie nie! Czyszczenie żelowej głowicy stempla w sposób inny niż za pomocą specjalnego papieru woskowego o bardzo wysokiej lepkości może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni głowicy żelowej i w konsekwencji spowodować bezużyteczność całego produktu. Producent dopuszcza użycie alkoholu metylowego wysokiej czystości >99,8%, jednak każdy taki przypadek zmniejsza trwałość stempla.

W razie jakichkolwiek innych pytań, prosimy o kontakt pod adresem info@fotodyszak.pl

Oryginalny artykuł o powyższej treści jest zamieszczony pod poniższym linkiem:
http://photographylife.com/how-to-use-the-sensor-gel-stick